15 اشتباه در طراحی سایت که نباید انجام داد

15 اشتباه در طراحی سایت که نباید انجام داد

15 اشتباه در طراحی سایت که نباید انجام داد

سایت طراحی شده برای کاربر باید ساخته شود و راحتی و احترام به او در نظر گرفته شود، سعی می کنیم که به اشتباهات فاحش و کسالت بار در طراحی سایت که باعث بی علایقی کاربران و سراگردانی آنها در هنگام بازدید سایت شما، اشاره نماییم و بگوییم این اشتباهات می تواند وفاداری بازدید نسبت به سایت شما از بین برده و ماندگاری سایت شما را در ذهن او کاهش دهد. 15 اشتباه در طراحی سایت که نباید انجام داد

1- استفاده از فونت های یکنواخت

از فونت های گوناگون برای تنوع چشم کاربر استفاده کنید. فونت یکسان، چشم را آزار و خسته می کند. سعی کنید حتی اگر از یک نوع فونت استفاده می کنید، سایز آن را تغییر دهید تا از خستگی چشم بازدید کننده جلوگیری نماید.

2- قابلیت تغییر سایز قلم یا فونت

قرار دادن‌ قابلیت تغییر سایز فونت و یا تغییر نوع قلم یکی از قابلیت هایی می باشد که احترام شما را به کاربر نشان می دهد. قابلیت تغییر سایز فونت را در طراحی سایت، برای کسانی که مایل به درشت شدن نوشته ها هستند قرار می دهند. کاربران مسن، کسانی که چشمان بسیار ضعیف دارند، و افرادی که مایلند متن و محتوا را با قلم درشت بخوانند می توانند از این قابلیت به خوبی استفاده و بهره جویند.

3- استفاده نکردن از متن های تو در تو

باید بدانید کاربر اینترنتی، یک خواننده کتاب نیست . او دوست ندارد با صفحه وب سایتی که مشاهده می نماید، همان رفتاری شده‌ باشد که با یک کتاب یا یک مقاله در یک نشریه ممکن است شود. او دوست دارد صفحه وب دارای جذابیت ها و خلاقیت هایی باشد که ممکن در متن های طولانی و پشت سرهم یک کتاب نتوان به آنها دست یافت.

بنابراین بهتر ترفند گذاشتن‌ لینک ادامه مطلب برای متن های طولانی، یا ترفند استفاده از زیر تیترها، برای مجزا شدن‌ موضوعات یک متن از یکدیگر و چیزهایی شبیه این در سایت خود تعبیه نمایید تا کاربر احساس کسالت از خواندن‌ یک متن طولانی را ننماید.

ترفندهای استفاده از متن های تو در تو:

  • استفاده از لیست ارجاعات
  • استفاده از هرم معکوس در تنظیم مطالب
  • استفاده از نوشتار و نگارش ساده در متون
  • استفاده از کلیدواژه های های لایت شده‌
  • استفاده از پاراگراف های کوچک
  • استفاده از عنوان های فرعی یا همان subhead ها برای متن خود

 

4- استفاده از موزیک در پس زمینه

از موزیک پس زمینه هرگز استفاده نکنید. بسیاری از کاربران از این کار راضی نیستند و بازدید سایت شما برایشان عذاب آور خواهد شد. طراحی سایت شما باید به گونه ای باشد که نظر همه نوع سلیقه ای را جلب نماید. قرار دادن‌ موزیک در پس زمینه یکی از مواردی است که نظر عده ای خاص را تامین می کند و احتمالا ویزیتور های وب سایت شما محدود به آنها خواهد شد.

مطالعه کنید  اضافه شدن «تب خرید یا shopping list» به سرچ کنسول

5- طراحی فلش های زیاد

هدر سایت را تمام فلش طراحی نکنید. زیرا گاهی در برخی سیستم ها که برنامه فلش نصب نیست هدر لود نمی شود. هدر سایت، از مهمترین بخش های سایت است و نمایش داده‌ نشدن‌‌‌ آن به کاربر، ضربه بسیاری به سایت وارد می کند. علاوه برای اینکه هدر سایت خود را نباید فلش طراحی کنید، کل محتوای و دیزاین سایت را نیز فلش طراحی نکنید.

استفاده از سایت های تمام فلش ضمن اینکه سرعت سایت را پایین می آورد، ممکن است به دلیل نصب نبودن‌ فلش در برخی سیستم توسط برخی کاربران نمایش داده‌ نشود. تا آنجا که امکان دارد فلش را کم و محدود و در جایی که اگر لود نشود ضربه ای به محتوا و دیزاین اصلی شما وارد نکند ، قرار دهید.

6- تغییر ندادن رنگ لینک هایی که قبلا بازدید شده‌

رنگ لینک های بازدید شده‌ خود را تغییر دهید. طوری لینک های خود را طراحی کنید که وقتی یکی از آنها توسط کاربری کلیک می شود، رنگ آن تغییر یابد تا کاربر مطمئن شود کدام لینک ها را دیده‌ است و کدام ها را هنوز ندیده است. این کار، از اشتباه انداختن کاربر جلوگیری می کند و او مجبور به صرف وقت برای این نیست که ببیند کدام لینک (مثلا لینک کدام مقاله) را قبلا دیده است و کدام را ندیده است.

7- استفاده از فایل های PDF

استفاده از فایل های PDF برای نمایش در سایت چندان رضایت بخش نیست. کاربران از دیدن فایل های PDF در صفحات وب چندان دل خوشی ندارند. این فایل ها، سایز بزرگی دارند و برای دیدن تمام صفحه باید اسکرول کرد و همچنین بدون داشتن برنامه PDF Reader ، کاربر قادر به خواندن آن نمی باشد.

8- چک نکردن در مرورگرهای مختلف | 15 اشتباه در طراحی سایت که نباید انجام داد

سایت خود را در مرورگر های مختلف چک و امتحان کنید. نیمی از ایرانیان هنوز از مرورگر اینترنت اکسپلولر ورژن 7 و 6 استفاده می کنند و اگر صفحات طراحی شده‌‌ شما در این مرورگرها به خوبی نمایش داده نشوند، شما نیمی از بازدی کننده های خود را از دست خواهید داد. برای تست صفحه های خود در مرورگر IE با ورژن مختلف می توانید از IE tester استفاده نمایید.

مطالعه کنید  طراحی سایت کت و شلوار / مد و پوشاک

9- استفاده از فونت کوچک | 15 اشتباه در طراحی سایت که نباید انجام داد

هرگز از فونت های کوچک در طراحی استفاده نکنید. یکی از خاصیت های سایت های جدید داشتن نوشته ها با فونت های درشت و نیز داشتن منو های درشت می باشد. اصولا نسل جدید وب سایت ها به سمت درشتی و وضوح سوق یافته اند و یکی از ویژگی های آنها، داشتن قلم های درشت برای متن، منوها و تیترها می باشد.

10- استفاده از رنگ مشکی و چشم آزار در پس زمینه | 15 اشتباه در طراحی سایت که نباید انجام داد

از پس زمینه با رنگ های بسیار تیره مثل مشکی اجتناب کنید. زیرا این رنگ در نور شب و نورکم، چشم را اذیت می کند و کاربر مایل نخواهد بود دوباره سایت شما را ویزیت نماید.

11- استفاده از آگهی ها | 15 اشتباه در طراحی سایت که نباید انجام داد

استفاده از هر چیزی که شبیه تبلیغات در صفحه وب می ماند کاربران را آزار می دهد. کاربران و بازدید کننده ها مثل بیننده های تلویزیون از آگهی های تلویزیونی بیزارند. آنها از هر تصویر متحرک یا همان فلش و یا هر چیزی که معنی آگهی تبلیغاتی را دهد، بیزارند و اجتناب می کنند.

کاربران متاسفانه همچنین از هر متن و المان بجایی که شبیه یک آگهی طراحی شده‌ است، بدون خواندن‌ و یا دیدن‌ یا اطمینان حاصل کردن از اینکه این المان فرمهای رایج آگهی می باشد یا یک مطلب مفید، اجتناب می نمایند. بنابراین اگر متن یا المانی که شما طراحی کرده اید اما شبیه آگهی است، هر چقدر هم مفید باشد کاربر از جزئیات آن مطلع نمی گردند و زحمات شما به هدر خواهد رفت. بنابراین بهتر است از طراحی های مشابه یک آگهی اجتناب نمود.

از جمله طراحی های که بنظر آگهی رایج تبلیغاتی می رسد و برای کاربر جذابیتی ندارد میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استفاده از بنرهای چشمک زن: به این مفهوم که کاربر چشمان خود را فیکس یک بنر چشمک زن نمیکند زیرا تجربه به او ثابت کرده این یک آگهی است.
  • استفاده از انیمیشن هایی که شلوغ و پلوغ است زیرا این نیز به تجربه به کاربر اثبات گشته‌ با یک اگهی روبروست.
  • استفاده pop-up یا منوهای جهنده و حساس زیرا قبل از آنکه این منوها کامل لود شوند توسط کاربر بسته‌ میگردند.

 

12- استفاده از ALT و TITLE

برای عکس ها حتما از تگ Alt استفاده کنید. زیرا اگر عکس شما به هر دلیلی لود نشد، لاقل متن داخل تگ برای ویزیتور نمایش داده شود. استفاده از تایتل های گوناگون نیز نشاندهنده تنوع محتوای سایت شماست و هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو دارای ارزش می باشد. استفاده نکردن از آنها نوعی نقص در کدنویسی طراحی شما می باشد.

مطالعه کنید  استاپ موشن چیست و مراحل ساخت Stop Motion

13- وجود خطای 404

کاربران از اینکه لینکی در سایت شما را کلیک کنند و با خطای 404 مواجه شوند، آزرده می شوند. سعی کنید تا وقتی صفحه ای را کامل طراحی نکرده اید و آنرا آپلود نکرده اید از لینک آن صفحه در داخل سایت خود استفاده نکنید. کاربران ایرانی بسیار حساس هستند و با دیدن چنین صفحاتی اعتماد خود را نسبت به سایت شما از دست می دهند. در اینصورت اعتبار شما کاسته خواهد شد.

14- سادگی بیش از انتظار

گاهی اوقات وقتی همه چیز ساده و یکنواخت و راحت است حوصله آدم سرمیبرد. مواظب باشید احترام به کاربر تا آنجا در طراحی یک سایت پیش نرود که کاربر دیگر لازم نباشد حتی مغز خود را برای بازکردن یک لینک نیز، کار بیندازد. کاربران اینترنتی از تکراری بودن بیش از حد صفحات، یا تکرار بیش از حد یک انیمیشن در سایت و یا چیز های شبیه به آن، کسل می گردند.

خلاقیت و تازگی همیشه باید در طراحی های شما حرف اول را بزند. مثلا کاربر هنگام سر زدن‌ به یک صفحه نباید بداند چه چیزی در آن صفحه، در انتظار اوست و در این صفحه چه آیتمی وجود دارد که او را متحیر خواهد کرد.

15- باز شدن هر صفحه در پنجره جدید | 15 اشتباه در طراحی سایت که نباید انجام داد

بهتراست لینک هایتان در پنجره جدید باز نگردد. لازم نیست اسکرین یا صفحه نمایش کاربر سایت خود را پر از پنجره های باز شده بگردانید. در نهایت کاربر هنگام استفاده نداند کدام پنجره را او را به عقب میبرد و در حال بازدید کدام پنجره بود.

عده ای از طراحان سایتها بدلیل اینکه تصور می کند اگر لینک را در پنجره جدید باز کنند به این ترتیب پنجره سایت خودشان از دست نرود و در صفحه باقی خواهد ماند، ترجیح می دهند از این حالت در طراحی خود استفاده نمایند. اما از آنجاییکه یک طراح خوب در طراحی سایت خود، راحتی کاربر را مدنظر قرار می دهد پس بهتر است لینک در همان پنجره باز گردند تا موجبات سرگردانی بازدید کننده ها را فراهم نگرداند.