مفهوم رنگ ها در طراحی سایت

مفهوم رنگ ها در طراحی سایت

فهرست مطالب

مفهوم رنگ ها در طراحی سایت

انتخاب رنگهای صحیح برای سایت، به همان میزانی اهمیت خواهد داشت که انتخاب گرافیک و مطالب برای سایت مهم می باشد. رنگها تاثیر زیادی بر مردم دارند، برخی از رنگها می توانند عواطف گوناگونی را در مردم ایجاد کنند. عکس العملهای عاطفی می تواند تصویر شرکت شما را در ذهن بینندگان خود تحت تاثیر قرار دهد که به نوبه خود می تواند تاثیر بسزایی روی برند شرکت شما داشته باشد. مفهوم رنگ ها در طراحی سایت

انسان ها رنگ ها را به عواطف گوناگونی نسبت می دهند. علم ثابت کرده است که رنگ های مختلف می توانند انسانها را خوشحال، ناراحت، راحت، خشمگین، به وجد یا به ترس آورند.هر چیزی که بتواند در انسان ها این پاسخ ها را بوجود آورد، نیازمند آنمی باشد که با دقت بیشتری در طراحی سایت مورد توجه قرار گیرد. رنگ ها تمایل دارند تا بصورت طبیعی، گرم یا سرد طبقه بندی شوند.

رنگ گرم

صورتی : صورتی معمولا نشان دهنده معصومیت، زنانگی و عشق می باشد.

نارنجی : نارنجی به مرتبط با اشتهای افراد است

زرد : زرد به معنای ضعف یا ترس و همچنین گرما و خوشحالی است.

قرمز : قرمز رنگی مطلوب برای جلب توجه می باشد و این همان دلیلی است که چرا از این رنگ برای نامه های تبلیغاتی استفاده می شود تا نکات ویژه مورد تاکید قرار گیرند. قرمز سمبولی برای خشم، تخطی، شهوت و هوس است و می تواند واقعا فشار خون افراد را بالاتر برد.

رنگ سرد

ارغوانی : ارغوانی نشانه ای از خلاقیت است. سایه های تیره تر از این رنگ، در زمانهایی از تاریخ، مختص به دربار و پادشاهان بود و سایه های روشنتر آن معمولا با عشق مرتبط هستند.

مطالعه کنید  طراحی سایت فروشگاهی در کانون تبلیغاتی 361

آبی : آبی اثر بی صدا بودن در افراد را دارد. آبی به منزله هوش و اعتماد است. جالب است بدانید که بسیاری از سازمانهای مالی و پزشکی از تم های آبی استفاده می کنند. آبی می تواند همچنین جلوگیرنده اشتها باشد.

سبز : در حالیکه سبز به معنای حسادت، حریص بودن و بی تجربگی است، ولی همین رنگ به معنای پول و ثروت نیز می باشد.

رنگ طبیعی

سیاه : سیاه به منزله بزرگنمایی قدرت، شکوه و پیچیدگی می باشد و در برخی فرهنگها، سیاه به معنای مرگ است.

خاکستری : خاکستری از اطمینان و محافظه کاری نشات می گیرد و سایه های خاکستری، از مرسوم ترین رنگها برای لباسهای رسمی کار هستند.

قهوه ای : قهوه ای به معنای زمین، خانه و خانواده است.

سفید : سفید به معنای خلوص و شفافیت می باشد که در برخی فرهنگها، سفید رنگ مرگ است در حالیکه در برخی دیگر از فرهنگها، سفید رنگ امید و ازدواج معنی دارد.

رنگ WEB SAFE

لامپهای خلا، LCD و تلویزیون پلاسما، هر کدام، رنگها را بگونه ای متفاوت نشان می دهند. 216 رنگ وجود دارد که می تواند در هر نوع صفحه نمایشی و در هر نوع مرورگری به شکلی یکسان نشان داده شوند. این 216 رنگ، رنگهای Web Safe نامیده می شوند. چنانچه پیوستگی در رنگها مهم باشد، شما می بایست تنها از رنگهای Web Safe در سایت خود استفاده نمایید.

کاربرد رنگ ها در طراحی سایت | مفهوم رنگ ها در طراحی سایت

چارچوبی که در زیر آمده است پیشنهادهایی می باشند که می بایست در ساخت و طراحی صفحات در نظر گرفته شوند تا برای همگان خوانا باشد.

  • رنگها می بایست در صفحات سایت شما، متحدالشکل باشند تا برندی را برای سایت تان خلق کنند و به بازدید کنندگان این حس را القا کند که آنها هنوز روی سایت شما هستند.
  • از رنگهایی استفاده کنید که برای چشم جذاب و مطلوب هستند.
  • متن باید خوانا باشد، واضح است که سیاه روی سفید، انتخابی پیش فرض است ولی ترکیبات دیگر نیز می توانند مناسب باشند. سفید یا زرد یا رنگهای روشن دیگر نیز روی پیش زمینه های سیاه یا تیره مناسب می باشند. ولی زرد، سبز یا خاکستری روی سفید مناسب نمی باشند.
  • برای رنگهای پیوسته در همه مرورگرها، از رنگهای Web Safe استفاده نمایید
  • رنگهایی را انتخاب کنید که تصویری را که می خواهید به بازدید کنندگان تان بدهد.
  • از تصاویری با شدت رنگ معمولی برای پیش زمینه استفاده نکنید. این کار سبب خواهد شد تا خوانایی متن کاهش یابد. چنانچه از تصویری استفاده می کنید، آن را با ویژگی watermark استفاده نمایید.
مطالعه کنید  طراحی سایت فروشگاه گاج مارکت ، با تمام جزئیات

وقنی سایتی را طراحی می کنید، تم رنگی را انتخاب کنید، این موضوع به همان میزان اهمییت دارد که المانهای گرافیکی و مطالب سایت اهمییت دارند. ظاهر کلی سایت، حس بازدید کنندگان سایت را مشخص خواهد کرد و می تواند مشخص کننده تفاوت میان موفقیت و شکست در طراحی سایت باشد.

طرح های رنگ | مفهوم رنگ ها در طراحی سایت

طرحهای رنگ می توانند ترکیبی از یک رنگ، رنگ های مکمل و رنگ های متضاد باشند.

تک رنگ: طرحهای تک رنگ از چندین سایه مختلف با شدتهای مختلف رنگ بر روی پیش زمینه ای سیاه و سفید می باشد. بعنوان مثال، چنانچه بخواهید از یک طرح رنگ قرمز استفاده کنید، می توانید از هر چیزی بین روشنترین صورتی تا قرمز تیره مایل به مشکی، استفاده نمایید.

رنگهای مکمل: طرح رنگهای مکمل از دو یا تعداد بیشتری از رنگ هایی استفاده می کنند که در کنار هم مناسب می باشند و ترکیبی مطبوع را تولید می کنند که برای سلیقه بیشتر افراد مناسب است. یکی از رنگها ممکن است غالب باشد و رنگ دیگر مکمل آن باشد.

رنگهای متضاد: طرح رنگهای متضاد از دو یا تعداد بیشتری رنگ غالب استفاده می کنند تا یک “اثر چشمگیر” تولید شود. بعنوان مثال، استفاده از صفحه ای با پیش زمینه آبی تیره و قابی با رنگ قرمز سیر اطراف یک محدوده متنی با رنگ پیش زمینه سفید و فونت سیاه، نوعی از طرح رنگ متضاد است.

طراحان سایت نیاز دارند تا در هنگام استفاده از رنگهای متضاد دقت کنند چراکه برخی از ترکیب ها، منجر به اثر ارتعاش خواهند کرد نظیر متن قرمز روی پیش زمینه آبی که می تواند به چشمان برخی افراد صدمه وارد کند. ترکیبات دیگری نیز وجود دارند که استفاده از آنها چندان مطلوب نمی باشد.

مطالعه کنید  فروشگاه خود را چگونه آنلاین کنیم ؟