تفاوت های SEO و SEM در بازار مارکتینگ آنلاین

sem چیست

sem چیست و چه تفاوتی با seo دارد؟

بازاریابی موتور های جستجو که با نام اختصاری SEM شناخته می‌ شود؛ یک تاکتیک مهم برای کسب و کار های اینترنتی است. SEO مرتبط با بهینه سازی موتور های جستجو و تفاوت قابل توجهی با SEM دارد. بعضی مواقع این دو مفهوم به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند، از این رو درک تفاوت‌های دو مفهوم پیچیده SEM  و SEO از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم با معرفی SEM شما را با این مفهوم آشنا کرده و سپس تفاوت‌های آن با SEO را مورد بررسی قرار دهیم.

بازاریابی موتور های جستجو یا همان SEM فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی سایت را در بر می‌ گیرد. این فعالیت‌ ها باعث بیش تر دیده شدن سایت در نتایج جستجو و درآمد بیش تر می‌ شوند. این شکل از بازاریابی اینترنتی، با بالا بردن بازدید ها، ترافیک سایت را افزایش می‌ دهد و از طریق اقدامات پولی یا غیر پولی، منجر به دیده شدن بیش تر وب سایت می‌ شود. بنابراین می‌ توان گفت که SEM شامل سئو نیز است.

کلمه SEM مخفف عبارت search engine marketing است و فعالیت ‌های بازاریابی همچون تبلیغات در گوگل را شامل می‌ شود. تبلیغات انواع مختلفی دارد و یکی از انواع آن پرداخت پول به ازای هر کلیک است. Sem از پرداخت های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه معرفی می کنیم:

 • به ازای هر خرید
 • در قبال هر تماس
 • در ازای هر کلیک
 • برای تبلیغ در نتایج جستجو

پرکاربردترین پلتفرمی که نقش مهمی در SEM دارد و برای بازاریابی موتور جستجو مورد استفاده قرار می گیرد، گوگل ادز است. بر طبق نمودار دانش گوگل، به فرایندی که تعداد بازدیدکنندگان ارگانیک یک وب سایت را افزایش می‌ دهد، سئو گفته می‌ شود. سئو باعث در صدر قرار داده شدن وب سایت در لیست نتایج می‌ شود و دارای دو نوع فعالیت مختلف است:

 •  سئو داخلی
 •  سئو خارجی

تفاوت های seo با sem

از جمله تفاوت‌ های seo و sem می‌ توان به این مورد اشاره کرد که سئو، مولفه‌‌ sem است. مولفه ‌هایی همچون بهینه سازی پولی، پرداخت به ازای کلیک و بازاریابی شبکه ‌های اجتماعی نیز از مولفه ‌های بازاریابی موتور های جستجو هستند.به طور کلی به جمع آوری ترافیک بازدید از طریق اقدامات غیر پولی و رایگان، سئو گفته می‌ شود. به خرید ترافیک بازدید به واسطه قرارگیری در نتایج جستجو با پرداخت هزینه، SEM گفته می‌ شود. توجه داشته باشید که عبارت های SEO  و SEM را به جای یکدیگر استفاده نکنید؛ چرا که این دو مفهوم، معنای کاملا متفاوتی از هم دارند.

اکنون که با معنا و مفهوم sem آشنا شده‌ و از مزیت‌ها و معایب آن اطلاع پیدا کرده‌ اید؛ بهتر است تا تفاوت های SEO و SEM را به طور دقیق تر مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که گفتیم سئو، بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو است و رتبه سایت شما در نتایج موتور های جستجو را افزایش می‌ دهد. همچنین از مهم ترین عوامل موفقیت کسب و کار های آنلاین، می‌ توان به سئو اشاره کرد.

در ادامه، تفاوت ‌های SEO و SEM را با یک مثال مورد بررسی قرار می‌ دهیم و سعی می‌ کنیم تا اطلاعات شما از این دو مفهوم را افزایش دهیم. فرض کنید که عبارت سئو سایت توسط کاربری در گوگل جستجو می‌شود، گوگل از الگوریتم های خود کمک می‌ گیرد و تصمیم می‌ گیرد تا کدام سایت یا سایت‌ها را به عنوان نتیجه به کاربر ارائه دهد.

طبیعتا گوگل براساس کیفیت وب سایت و توانایی بهترین پاسخ به کاربر، این انتخاب را انجام می‌ دهد و معیار های آن برای گزینش؛ شامل موارد زیر است:

 • میزان ترافیک روزانه
 • لود شدن سریع سایت
 • اعتبار لینک‌ های خارجی
 • بازدید از صفحات داخلی
 • میزان بازدیدکنندگان سایت
 • زمان ماندن کاربران در سایت
 • تعداد کلیک های صورت گرفته بر لینک سایت

اگر هر یک از موارد گفته شده را برای سایت خود رعایت کنید، گوگل وب سایت شما را با کیفیت در نظر می‌ گیرد. بنابراین هنگامی که گوگل قصد داشته باشد با توجه به sem یا همان بازاریابی موتور های جستجو معرفی سایت شما را انجام دهد، اطلاعات وب سایت شما در صدر نتایج جستجو کاربر قرار می‌ گیرد و سایت شما به نتیجه مطلوبی می‌ رسد. تنها باید توجه داشته باشید که هزینه لازم برای کلمه کلیدی خود که همان سئو سایت است را پرداخت کرده باشید.

1) نتایج جستجو و جایگذاری آن

جای گذاری جستجو sem، برخلاف سئو یک اسم AD را شامل می‌ شود. تفاوت نتایج جستجو sem یا سئو در SERP ها نیز اختلافی دیگر میان این دو مفهوم است. تبلیغات از طریق جایگذاری با روش های سم، در نزدیک مکان جایگذاری شامل آیکون می‌ شود؛ اما نتایج جستجویی که به عنوان نتیجه سئو ارگانیک ظهور پیدا می‌ کنند، این گونه نیستند و با نتایج جستجو sem متفاوت‌ اند.

مطالعه کنید  الگوریتم فلوریدا گوگل چیست؟

نتایج جستجو سئو، حاوی اسنیپت و نتایج جستجو sem حاوی نسخه ‌های تبلیغاتی است. تفاوت‌ های سم و سئو به هنگام ظاهر شدن در نتایج جستجو، مشخص می‌ شوند. فرمت ‌های تبلیغاتی که قابلیت اضافه شدن لینک ‌های اضافه، شماره تلفن و یادداشت به خود را دارند؛ در نتایج جستجو سم مشاهده می‌ شوند و نتایج سئو با اسنیپت‌هایی در جستجو مشخص می‌ شوند.

2) کلیک کاربران بر نتایج

شما باید به ازای هر کلیک کاربر روی نتیجه سم پول پرداخت کنید در صورتی که به ازا کلیک کاربر بر روی نتیجه سئو، پولی پرداخت نکرده و نمی‌ کنید. جایگاه‌هایی که به عنوان نتایج سم هستند پولی هستند و برند شما با هربار کلیک کاربر روی نتیجه، شارژ می‌شود. پس باید بودجه ای را برای داشتن تبلیغات سم در نظر گرفته و بتوانید تبلیغات ppc را مورد استفاده خود قرار دهید. درصورت عدم کلیک کاربر بر روی نتیجه جستجو ارگانیک نیز، برند شما هیچ وقت شارژ نمی‌ شود و شما نیازی به پرداخت پول نخواهید داشت.

3) مخاطبین هدف

در واقع شما با انتخاب کردن مخاطبین هدف خود می‌ توانید باعث نمایش نتایج sem به آن‌ها شوید. اما سئو با سم تفاوت دارد و به این شکل نیست. اتصال استراتژی های موفق سئو و سم به مخاطبین هدف انتخابی شما، امکان‌ پذیر است. اما تعیین مخاطبین هدف تنها می‌تواند از طریق سم انجام شود. شما می‌ توانید مخاطبین خود را از طریق سم انتخاب کنید. SEM بسته به نوع پابلیشر، نتایج خود را به افرادی نشان می‌ دهد که بر طبق فیلتر‌های انتخابی شما باشند. این فیلتر ها عبارتند از سن، مکان، درآمد، تفریحات و…

این در حالی است که در سئو انتخاب افراد برای مشاهده نتایج جستجو شما، امکان پذیر نیست و این امر به صورت خودکار انجام می‌ شود.

4) میزان اثر گذاری

سم برخلاف سئو تاثیر سریعی دارد و زمان‌ بر نیست. شما می‌ توانید از طریق تبلیغات پولی sem نتایج خود را در برابر مخاطبین قرار داده و با کلیک کردن آن‌ ها، ورودی و ترافیک سایت خودتان را بالا ببرید. به محض راه ‌اندازی کمپین، تبلیغات شما در SERP ها قابل مشاهده است و تایم مشاهده یا توقف آن به شما بستگی دارد. در سئو، انجام این امر زمان ‌بر است. برای پیاده سازی استراتژی سئو توسط یک برند، قبل از گرفتن رنک در موتور های جستجو، ماه ‌ها به طول می‌ انجامد.

5) ارزیابی

سم برای ارزیابی از سئو بهتر است. در سم شما می‌توانید با خاموش و روشن کردن تبلیغات پولی خود، سرعت آن را کنترل کنید. این استراتژی برای ارزیابی بسیار مناسب است و قابلیت تغییر رونوشت تبلیغاتی یا محتوا صفحه فرود را فراهم می‌ کند؛ در نتیجه روش های جدید و متنوع تست شده و ارزیابی صورت می‌ پذیرد. این انعطاف پذیری باعث دیده شدن تفاوت یا تفاوت‌ های میان استراتژی‌ های مختلف می ‌شود؛ درحالی که انجام این امر در سئو، سرعت پایینی داشته و بررسی تفاوت ‌های نشان‌داده شده در نتایج، به زمان طولانی احتیاج دارد.

6) ارزش سم و سئو

سم تا زمانی می‌تواند ارزش داشته باشد که برای نمایش نتایج از تبلیغات پولی استفاده کنید، اما سئو در طول زمان ارزش پیدا می‌ کند. استراتژی سم با خاموش کردن تبلیغات پایان می‌ پذیرد؛ درصورتی که سئو برخلاف سم در طول زمان رشد می‌ کند و نتایج آن نیز ماندگار است.

7) نرخ کلیک

با بررسی نتایج برتر، متوجه نرخ کلیک بالا تر سئو نسبت به سم می‌ شوید. نرخ کلیک بالا تر متعلق به نتایج اولیه جستجو ارگانیک است. بنابراین با دست پیدا کردن به نتایج برتر می‌ توان عملکرد بهتری نسبت به تبلیغات sem داشت. در غیر این صورت، با قرار گرفتن نتایج در صفحه دوم یا صفحات پایین‌ تر، احتمال کلیک بیش تر توسط سیستم وجود دارد.

سئو یا بازاریابی موتور های جستجو؛ کدام یک بهتر است؟

پس از مقایسه شدن دو مفهوم SEM و SEO تصمیم گیری برای انتخاب هر کدام از آن‌ ها در جهت استراتژی ‌های بازاریابی شما راحت تر است. هر کدام که برای شما مناسب تر است را به کار ببرید و از مواردی که در ادامه ذکر می گردد، غافل نشوید.

الف) در نظر گیری رقابت

قبل از مشخص نمودن نحوه رقابت، عملکرد رقبا در بازاریابی جستجو را مورد بررسی قرار دهید. عبارات جستجویی که باعث دریافت رنک ارگانیک شده است را پیدا کنید و برای قرارگیری در جایگاه بالا تری نسبت به آن ‌ها؛ برنامه یا پلن حرفه ‌ای داشته باشید. توجه کردن به عبارات پولی که باعث هدایت ترافیک به سایت آن‌ها شده است نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. با بررسی این امور، شکاف ‌هایی را که می‌ توانید پر کنید و به حوزه ‌هایی که توانایی رقابت در آن ‌ها را ندارید، وارد نشوید. برای مثال توانایی خود را از نظر جستجو ارگانیک و پولی مورد بررسی قرار دهید و سپس وارد حوزه رقابت شوید. دست پیدا کردن به استراتژی کلمات کلیدی رقبا، توسط ماتریکس کیورد کامپتتیو الکسا امکان‌پذیر است. با وارد کردن ۱۰ رقیب به این ابزار، می‌توانید به عبارات برتر پولی و ارگانیک دست پیدا کرده و ترافیک سایت خود را افزایش دهید.

مطالعه کنید  خاصیت الگوریتم ونیز گوگل چیست ؟

ب) دریافت اطلاعاتی جدید از حوزه کاری خود

از حوزه ای که در آن مشغول به کار هستید، اطلاعات بیش تری کسب کنید. در ابتدا نیاز های مشتریان خود را مشخص کرده و سپس با ساختن استراتژی بلند مدت سئو، باعث افزایش ارزش و رتبه سایت خود در طول زمان شوید. در صورت نا آگاهی از واکنش مشتریان و رقبا به پیشنهادات و محتوا خود، یک کمپین سم راه اندازی کنید و ایده ها، محصولات و خدمات را ارزیابی کنید. استفاده از این سایت ها برای تحقیق بازاریابی، باعث می شود تا بتوانید با مخاطبین هدف و جایگاه خود در صنعت، آشنایی بیش تری پیدا کنید.

ج) در نظر گیری چرخه خرید مشتریان

چرخه خرید کوتاه مشتری نشان دهنده این است که مشتریان از آنچه که قصد خرید آن را دارند آگاه اند. بنابراین تبلیغات sem برای این مشتریان مناسب است، زیرا محصولات شما را در برابر چشم آن ‌ها قرار می دهد. در مقابل؛ چرخه خرید بلند مشتری، به این معنی است که مشتری ها پس از هفته ها و ماه ها مقایسه کردن اقدام به خرید می کنند. پس در این روش بلافاصله پس از دیدن تبلیغ، خرید صورت نمی‌ گیرد و تبلیغات سم مناسب نیست.

د) مشخص نمودن هزینه متوسط به ازای هر کلیک

قبل از اینکه تبلیغات سم را برای کسب و کار خود در نظر بگیرید مقدار بودجه ای که برای قرارگرفتن در نتایج جستجو پولی احتیاج دارید را مشخص کنید. کلمات کلیدی رقابت بالایی دارند، بنابراین هزینه آن‌ها به ازای هر کلیک متفاوت است. هزینه به ازای هر کلیک اگر کم باشد نشان دهنده خوب بودن استراتژی سم برای شما است، اما در غیر اینصورت اگر هزینه تبلیغات به ازای هر کلیک زیاد باشد؛ احتمالا سئو استراتژی بهتری برای صنعت شما است.

ه) در نظر گرفتن قدمت کسب و کار

توجه داشته باشید که قدمت کسب و کار اهمیت بالایی دارد و نباید نادیده گرفته شود. برای مثال اگر کسب و کار شما نوپا بوده و وب سایت شما به تازگی طراحی شده است، توسعه سئو و ظاهر شدن ارگانیک در نتایج جستجو ها زمان می‌ برد. البته این به معنا استفاده نکردن از سئو نیست، در واقع شما می‌توانید تا ساخته شدن سئو خود از تبلیغات سم استفاده کنید و ترافیک سایت را افزایش دهید. برخلاف عقیده بسیاری از بازاریابان، سئو از sem بهتر است و بازاریابی بدون سئو، احتمال موفقیت بسیار کمی دارد.

در موقعیت های زیادی پرداخت به ازای هر کلیک بر SEO ارجحیت پیدا می‌کند. برای مثال مورد بازدید قرار گرفتن سایت در اوایل راه‌اندازی، فکر خوبی برای تبلیغات سم است؛ زیرا نسبت به سئو، تایم کم تری احتیاج دارد. البته نباید بهینه سازی موتور های جستجو را فراموش کرد و پرداخت به ازای کلیک را جایگزین آن کرد.

درست است که سئو زمان بیش تری برای نشان دادن نتایج می‌ برد، اما اعتبار جستجویی که به وسیله آن به دست می‌ آید، به اندازه اعتباری نیست که با استفاده از پرداخت به ازای کلیک حاصل می‌ شود. ابتدا نیاز های تان را مشخص کنید و پس از مسلط شدن به تفاوت سئو و سم، بهترین تاکتیک را انتخاب کنید.

ترکیبی فوق العاده از کنار هم قرار گرفتن Seo  و sem

پیشنهاد بسیاری از کارشناسان بازاریابی در موتور های جستجو، ترکیبی از لینک های ارگانیک و پولی، فعالیت قوی در شبکه های اجتماعی، سئو قوی، بک لینک ‌های خوب و پست های مهمان است. استفاده چرخشی از این روش ‌های ترکیبی باعث افزایش ترافیک سایت و فروش شما می‌ شود. به یاد داشته باشید که بهره بردن از سئو و سم به صورت ترکیبی، باعث کسب نتیجه مطلوب می‌ شود.

در نهایت شما برای ارتقا سایت خود به مشاوره با متخصصین این کار احتیاج پیدا می‌ کنید. با توجه به این که تست کردن انواع روش ها و صحیح و خطا بودن آن‌ ها باعث بروز عواقب جبران ناپذیری در کسب و کار ها می‌ شود، از ابتدا کار با یک متخصص سئو و سم مشورت کنید و حتی یک شخص مسلط به این حوزه را استخدام کنید.

موفق ترین مشاغل از استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال بهره می‌ برند و SEO و SEM را به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌ دهند. هر دو کانال سئو و سم نقاط ضعف و قدرت خود را دارند و با ترکیب این دو است که می‌ توان به رشد کوتاه مدت و بلند مدت میلیون ها ترافیک از موتور های جستجو در روز رسید.

مطالعه کنید  چرا سایت در گوگل ایندکس نمی شود؟

تاثیر سئو و Sem در کسب و کار

در ادامه طی چند پرسش و پاسخ کوتاه قصد داریم به تفاوت تاثیر این دو در کسب و کار برسیم:

الف) اهداف تجاری شما چیست؟

مشخص نمودن اهداف تجاری در SEO، رشد طولانی مدت را به دنبال دارد و باعث ایجاد اعتماد، اعتبار و آگاهی می‌ شود. در صورتی که مشخص نمودن اهداف تجاری در SEM به معنای آزمایش کردن محصول یا خدمات جدید است. شما می‌ توانید در مدت زمانی کوتاه، به رشد فزاینده ای از فروش ماهانه برسید.

ب) آیا درحال حاضر انواع بازاریابی با موتور های جستجو را انجام می‌ دهید؟

انجام این امر در SEO به معنای قوی و معتبر بودن برند ارگانیک آنلاین شما است. در غیر این صورت بازدید آنلاین شما در صفحات جستجو بسیار کم خواهد بود.

ج) مشتریان چگونه محصول یا خدمات شما را خریداری می‌کنند؟

در چرخه خرید طولانی مشتری، استراتژی سئو و در چرخه خرید کوتاه، استراتژی SEM مناسب است. اگر چرخه خرید مشتری طولانی باشد؛ مشتری تحقیق می‌کند، برندها را مقایسه می‌کند، نظرات را می‌ خواند و… در صورتی که اگر چرخه خرید مشتری کوتاه باشد؛ بلافاصله خرید انجام می‌ شود.

د) رقبا شما چه عملکردی دارند؟

بررسی عملکرد رقبا در SEO باعث ایجاد فرصت های زیادی برای محتوا ارگانیک می شود. در حالی که در SEM رقابت زیادی برای کلمات کلیدی در صنعت شما وجود دارد.

ه) وضعیت فعلی وب‌ سایت شما چگونه است؟

اگر وب ‌سایت شما برای سئو بهینه شده باشد؛ عملکرد خوبی در جستجو ارگانیک دارد و محتوا باکیفیت و کلمات کلیدی مرتبط را هدف قرار می‌ دهد. در صورتی که در SEM سرعت وب سایت شما ضعیف است و به دلیل کمبود محتوا به بهبود های زیادی در SEO احتیاج دارید.

آیا شباهتی هم میان سئو و بازاریابی موتور های جستجو وجود دارد؟

1) سئو و سم بازدید وب سایت را بهبود می‌ بخشند.

2) هر دو باعث قرار گرفتن کسب‌ و کار شما در رتبه ‌های بالایی از صفحات نتایج موتور های جستجو می‌ شوند و این زمانی رخ می‌ دهد که کاربران کلمات کلیدی را در ارتباط با صنعت، محصول یا خدمات شما جستجو می‌ کنند.

3) هم SEO و هم SEM قصد افزایش ترافیک سایت شما را دارند.

4) تاکتیک های مورد استفاده توسط سئو و سم یکسان است و برای جذب کلیک کاربران از کلمات کلیدی و محتوا مرتبط استفاده می‌ کنند.

5) دو استراتژی سم و سئو باعث درک عمیق شما از مخاطبان تان می‌ شوند.

6) یکی دیگر از شباهت ها، تجزیه و تحلیل تعداد افرادی که روی تبلیغ شما کلیک کرده ‌اند؛ است.

7) سئو و سم می ‌توانند بهترین کلمات کلیدی مورد نظر را شناسایی کنند.

8) بهینه سازی سم و سئو برای بهبود عملکرد امکان ‌پذیر است.

9) علیرغم بلند مدت بودن استراتژی سئو، هر دو می ‌توانند برای بهبود بازده سرمایه ‌گذاری شما مناسب باشند.

10) هردو به ظاهر شدن برند در جایگاه های برجسته SERP ها کمک می‌کنند.

11) این دو استراتژی ترافیک سایت را افزایش می‌ دهند و نرخ کلیک را بالا می‌ برند.

12) کانال های SEO  و SEM شما را به درک خوبی از مخاطبین خود و نحوه عملکرد آن‌ها می‌ رسانند.

13) دو کانال SEO  و SEM با استفاده از تحقیق کلمه کلیدی، بهترین کلمات کلیدی را شناسایی و هدف‌گیری کرده و با نگاه کردن به شهرت و معروفیت کلمه کلیدی، نیازهای مخاطبین شما را مشخص می‌ کنند.

14) هردو به ارزیابی، نظارت و بهینه سازی مداوم احتیاج دارند تا بتوانند باعث بهبود عملکرد خود شوند.

جمع بندی

همانطور که گفتیم SEM بازاریابی موتور های جستجو و SEO بهینه سازی موتور های جستجو است. اگر قصد رشد دادن کسب ‌و کار نوپا و سایت تازه راه اندازی شده خود را دارید؛ استراتژی SEM و در غیر این صورت استراتژی SEO را پیشنهاد می‌ دهیم. به یاد داشته باشید که به کار بردن ترکیبی از SEO و SEM بهترین روش برای بیش ترین بازدهی در کوتاه مدت است.

البته باید توجه داشته باشید که بازاریابی آنلاین شما بدون داشتن استراتژی‌ های مرتبط با سئو، موفق نمی‌ شود و رتبه خوبی در موتور‌ های جستجو گوگل کسب نمی‌ کند. بنابراین با متخصصین و مشاورین مسلط بر این حوزه مشورت کرده و با انجام راهکار های پیشنهاد شده توسط آن‌ها باعث رشد تجارت آنلاین خود در دراز مدت شوید. ما در سئودو آماده ارائه تمامی خدمات لازم جهت افزایش رتبه سایت شما در گوگل، هستیم.